There are These, These are Ours

[TR]

Onur Gökmen ile işbirliği //  Spot Üretim Fonu’nun desteği ile üretildi. Domates Biber Patlıcan 2 dahilinde El Hamra Han’da sergilendi. 2014.

Bunlar VarBunlar Bizim anlamlanmış, değerlenmiş, değerini yitirmiş, anlamlandırılamamış, kendi kendinin parodisine dönüşmüş, tekrar tekrar üretilmiş, aslına uygun olduğu iddia edilmiş olanla; geçmiş ve tarih ile ilgili bir yerleştirmeBu yerleştirmede bir nakarat olarak kullanılan çeşme, güç, para ve prestij sahibi olanın bahşettiği, geçmişten gelip var olmaya devam etmesine rağmen eski işaret değerini kaybetmiş, adlandırılan, sahiplenilmekle beraber kamusal ve umumi olan bir nesne olarak karşımıza çıkıyor.

Yerleştirmede Çengelköy’deki Lahana Çeşmesi hakkında bir-çeşit-belgesel, sakalları çıkan bir taş animasyonu ve Şehzade Seyfettin Çeşmesinin 2012’de özgün haline uygun biçimde tekrar inşa edilmeden önceki halinin bir maketi bulunuyor.

[ENG]

Collaboration with Onur Gökmen //  Produced with the support of Spot Production Fund. Exhibited in Produce 2 in El Hamra Han. 2014.

“There are These, These are Ours” is an installation consisting of a video, a stop-motion animation, a sculpture, and a print. The installation addresses how (historical) objects function as a token of meaning and value.

We exhibited a replica of Şehzade Seyfettin Fountain, believed to be built in the 19th century, and partially destroyed in the 1950s. The residents of the neighborhood salvaged parts of it, and kept it in a provisional form until a recent renovation. We were drawn to what this vernacular form holds. The video “Cabbage Fountain” is a mockumentary about the story of an odd-looking fountain in Çengelköy, İstanbul, supposedly built to show support for a javelin team called Cabbagers. “Days of Old” is a stop motion animation of a stone instantly growing a beard while it is lying on satin fabric.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s