Bunlar Var, Bunlar Bizim / There are These, These are Ours

Onur Gökmen ile işbirliği //  Spot Üretim Fonu’nun desteği ile üretildi. Domates Biber Patlıcan 2 dahilinde El Hamra Han’da sergilendi. 2014.
Bunlar VarBunlar Bizim anlamlanmış, değerlenmiş, değerini yitirmiş, anlamlandırılamamış, kendi kendinin parodisine dönüşmüş, tekrar tekrar üretilmiş, aslına uygun olduğu iddia edilmiş olanla; geçmiş ve tarih ile ilgili bir yerleştirmeBu yerleştirmede bir nakarat olarak kullanılan çeşme, güç, para ve prestij sahibi olanın bahşettiği, geçmişten gelip var olmaya devam etmesine rağmen eski işaret değerini kaybetmiş, adlandırılan, sahiplenilmekle beraber kamusal ve umumi olan bir nesne olarak karşımıza çıkıyor.
Yerleştirmede Çengelköy’deki Lahana Çeşmesi hakkında bir-çeşit-belgesel, sakalları çıkan bir taş animasyonu ve Şehzade Seyfettin Çeşmesinin 2012’de özgün haline uygun biçimde tekrar inşa edilmeden önceki halinin bir maketi bulunuyor.
–0–

Collaboration with Onur Gökmen //  Produced with the support of Spot Production Fund. Exhibited in Produce 2 in El Hamra Han. 2014.

There are These. These are Ours is an installation, that is about what has been signified, valued, devalued, insignified, transformed into its own parody, reproduced, and claimed to be true to its own nature based on its relation with the past and history.  In this installation, the fountain became a metaphor for power, money and prestige. Therefore, the fountain emerges as both public and private object that is referred to, appropriated and coming from the past and continues to exist, despite the fact that it has lost its old mark value.

Installation includes a documentary about a fountain in Çengelköy (“The Cabbage Fountain”), animation of a stone who grew a beard and a replica of Şehzade Seyfettin Fountain which shows its condition before a renovation in 2012.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s